Setna rocznica odzyskania niepodlegosci

Plan lekcji

  Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek
1 sys. baz danych teoria matematyka wychowanie fizyczne SWiA praktyka j. polski
2 j. polski historia i społeczeństwo wychowanie fizyczne SWiA praktyka religia
3 religia informatyka sys. baz danych teoria SWiA praktyka matematyka
4 matematyka informatyka PAI SSOiSK praktyka SSOiSK teoria
5 historia i społeczeństwo j. niemiecki PAI SSOiSK praktyka wychowanie fizyczne
6 PLSK j. angielski SSOiSK teoria j. polski j. angielski
7 PLSK   sys. baz danych praktyka godzina wychowacza SWiA teoria
8     sys. baz danych praktyka   BHP

Marsz niepodległości 2018

Marsz Niepodległości po raz kolejny 11 listopada przejdzie ulicami Warszawy. Tym razem z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Organizatorzy wydarzenia zapowiadają, że warszawski marsz, który przejdzie pod hasłem „Bóg, Honor, Ojczyzna!” będzie największą narodową manifestacją w Europie. Co roku bierze w nim udział kilkanaście tysięcy osób i wszystko wskazuje na to, że w tym roku będzie podobnie.

Trasa Marszu Niepodległości

Warszawski Marsz Niepodległości wyruszy o godz. 14.00 z Ronda Dmowskiego. Trasa będzie taka sama, jak w roku ubiegłym. Uczestnicy marszu przejdą Alejami Jerozolimskimi, Mostem Poniatowskiego, Wybrzeżem Szczecińskim, ulicą Siwca, a na koniec wejdą na Błonia Stadionu Narodowego. Łączna długość trasy wynosić będzie ponad 3 km.

Interaktywna trasa

Informacje szczegółowe

W latach 1919–1936 rocznice odzyskania niepodległości świętowano w Warszawie jako uroczystości o charakterze wojskowym. Organizowano je zazwyczaj w pierwszą niedzielę po 11 listopada. W 1919 roku nie było sprzyjającej sytuacji by uczcić rocznicę odzyskania niepodległości, ponieważ trwały jeszcze wojny o granice Rzeczypospolitej. Pierwszy raz w pełni uroczyście upamiętniono odzyskanie niepodległości 14 listopada 1920. Tego dnia uhonorowano Józefa Piłsudskiego jako zwycięskiego Wodza Naczelnego w wojnie polsko-bolszewickiej wręczając mu buławę marszałkowską.

Po przewrocie majowym w 1926 obchody kolejnych rocznic były uroczystościami ściśle wojskowymi. W tym samym roku 8 listopada Józef Piłsudski jako prezes ministrów wydał okólnik ustanawiający ten dzień wolnym od pracy dla urzędników państwowych. Odtąd w tym dniu na placu Saskim w Warszawie Piłsudski dokonywał przeglądu pododdziałów, a następnie odbierał defiladę (po raz ostatni w 1934 roku). W 1928 roku plac Saski w stolicy nazwano placem marszałka Józefa Piłsudskiego, a cztery lata później Minister Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego ustanowił ten dzień wolnym od nauki. Rozporządzeniem Prezydenta RP z dn. 29 października 1930 ustanowiono odznaczenie państwowe Krzyż i Medal Niepodległości dla osób czynnie zasłużonych dla niepodległości Polski. 11 listopada 1932 odsłonięto Pomnik Lotnika w Warszawie. Rangę święta państwowego nadano Świętu Niepodległości dopiero ustawą z dn. 23 kwietnia 1937. Miało ono łączyć odzyskanie suwerenności państwowej z zakończeniem I wojny światowej oraz upamiętniać Józefa Piłsudskiego. Do czasu wybuchu II wojny światowej obchody państwowe odbyły się dwa razy: w 1937 i 1938; w 1937 uświetniono je odsłonięciem pomnika gen. Józefa Sowińskiego.

Galeria zdjęć

 

Marsz niepodległości rok 2017

 

 

 

Strona poświęcona odzyskaniu niepodleglości

Narodowe Święto Niepodległościświęto państwowe w Polsce obchodzone corocznie 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918, po 123 latach zaborów (1795–1918). Święto zostało ustanowione ustawą z 23 kwietnia 1937, zniesione ustawą Krajowej Rady Narodowej 22 lipca 1945, przywrócono je ustawą w okresie transformacji systemowej w 1989. Jest dniem wolnym od pracy.